Je lymfodrenáž zázračným prostriedkom na chudnutie?

825041.TIF“Určite nie,” dozvedeli sme sa v istom fitnes štúdiu na Sídlisku KVP, “ale môže byť nápomocné pri procese chudnutia a istý úbytok najmä v centimetroch dámy zaregistrujú. Najmä keď absolvujú aspoň 7 až 10 procedúr. Vtedy je možné zhodiť aj niekoľko centimetrov na problémových partiách ako je brucho, pás a stehná.”

V relaxačných centrách väčšinou robia prístrojovú lymfodrenáž. Zabalia vás do kompresnej bandáže a ľahnete si na stôl. Prístroj pracuje na princípe striedania tlaku. Pri podtlaku nastáva príliv okysličenej krvi do dolných končatín, pri tlakovej fáze sa žily stiahnu a odkysličená krv sa odvádza.

Lymfodrenáž tiež preventívne pôsobí na vznik celulitídy a odstraňuje už vzniknutú celulitídu, výrazne sa podieľa na skvalitnení vzhľadu kože, účinne zmenšuje obvod stehien, bokov či brucha spôsobený hromadením tkanivového moku, spevňuje brušné svaly po pôrode. “Lymfodrenážou sa aktivuje ‘lenivý’ lymfatický systém, čím zlepšuje metabolizmus celého organizmu a odstraňuje dôsledky nesprávnej životosprávy a nedostatku pohybu, ktoré majú za následok zlú látkovú výmenu. Drenážou sa uvoľnia lymfatické uzliny a spriechodnia tak cievy, čím sa odpadové látky a toxíny prostredníctvom obličiek dostanú z tela von. Pred lymfodrenážou sa odporúča vypiť 0,3 až 0,5 litra tekutín. Odporúčame minimálne 10 návštev každý druhý deň.”

Ale kto chce výrazne znížiť svoju hmotnosť, nemôže sa spoliehať len na lymfodrenáž. I keď na prvý pohľad pôsobí veľmi pohodovo. Nič nerobíte, len si tak ležíte. Potvrdila nám to aj naša čitateľka Monika, ktorá už absolvovala niekoľko lymfodrenážných procedúr. “I keď som zhodila len kilo a pol, ale v páse mi ubudlo 5 centimetrov a v bokoch tri centimetre. To stačilo na to, aby som bola tenšia o jednu konfekčnú veľkosť.”

Teraz sa však rozhodla kombinovať lymfodrenáž aj s diétou. “Vtedy by to malo byť účinnejšie. Lymfodrenáž by mala naštartovať aj metabolizmus, čiže by som mala rýchlejšie spaľovať tuky.”

Lymfatický systém sa v salóne síce rozhýbe, ale musíte ho podporiť aj doma, aby sa škodlivé látky dostali z tela von. Cesta je jednoduchá, musíte vypiť asi tri litre tekutín. Najideálnejšie sú rôzne bylinkové čaje. A taktiež netreba zabúdať na zmenu stravovacích návykov. Menej tučných jedál a jesť malé dávky potravy aspoň päťkrát denne. Keď k tomu pridáte aj nejakú intenzívnu aeróbnu športovú aktivitu, výsledok na seba nedá dlho čakať.

Lymfodrenáž výborne pôsobí aj ako prevencia proti vzniku kŕčových žíl či neestetických metličiek, ktoré sa začínajú objavovať pri zlom prúdení krvi v dolných končatinách. Pozornosť venujte aj celulitíte. Prvé hŕčky sú varovným signálom, že nohy nie sú prekrvené tak, ako by mali byť. Masáž lymfatických ciest podporí pohyb lymfy a tým aj prepravu látok v nej obsiahnutých, čím napomôže aj prečisteniu žíl. Takže aj keď výrazne neschudnete, určite sa budete cítiť lepšie.