825041.TIFŽily predstavujú systém ciev /hlbokých, povrchových a žíl spájajúcich tieto dva systémy/. Kŕčové žily/varixy/ sú rozšírené povrchové žily odvádzajúce krv z dolných končatín. Môžu byť kmeňové/hrubé, vinuté, dlhé, najčastejšie na vnútornej strane stehna a lýtka /retikulárne/, sieťovito usporiadané najčastejšie na predkolení /a metličkovité/ malé červené alebo fialové tenké cievky/.

Žily majú tenkú, mäkkú stenu, krv v nich prúdi pod nízkym tlakom a tým sa ľahko vracia spať k srdcu. Časť krvi z nôh sa vracia k srdcu cez povrchové žily/cca 10%/ za normálnych okolností sú tieto žily len málo vyklenuté a takmer neviditeľné. Žily- povrchové i hlboké-majú chlopne, ktoré pracujú ako jednocestné ventily- krv pustia smerom hore k srdcu, ale nepustia ju smerom dolu. Tieto chlopne zabezpečujú, že krv svojou vlastnou hmotnosťou netlačí na najspodnejšie žily.

Za určitých okolností- buď primárne- alebo sekundárne- dôjde k poškodeniu chlopní, ktoré netesnia, krv „padá„ dolu a prenáša zvýšený tlak na najnižšie miesta na nohách. Krv dobre neodteká. Dôsledkom toho sa u pacienta s varixami objavujú opuchy nôh, pocit ťažkých nôh, nočné kŕče ,bolesti.

Postupne sa poškodzuje výživa kože, objavujú sa hnedé fľaky až vzniká vred predkolenia. V určitých prípadoch môže vzniknúť i zápal varixov s krvnou zrazeninou, v horšom prípade i embólia do pľúcnice.

Liečba varixov

 • konzervatívna- zahŕňa úpravu životosprávy, cievne cvičenia, kompresívne pančuchy alebo bandáže, venotoniká /lieky na spevnenie žilovej steny/
 • operačná liečba- je väčšinou realizovaná ústavne v celkovej alebo epidurálnej anestéze a operatér pri výkone preruší vyústenia velkých žíl do hlbokých žíl a varixy odstráni.
 • CHIVA technika- realizovaná ambulantne, v lokálnej anestéze, miniinvazívnou technikou sa odstránia nepotrebné úseky žíl. Neriešia sa ňou veľké kmeňové žily.
 • endovaskulárny laser- vo väčšine prípadov výkon realizovaný ambulantne v tumescentnej anestéze /riedený roztok anestetika sa aplikuje do oblasti okolo žily/, termickým/tepelným/ podnetom vláknom zavedeným do varixu sa žila
  Bottle 10pm. This I’ve pants polish do: it. Tried http://www.courtsquaretitle.com/hgq/finpecia-free-shipping have awesome. After very for would or sweet protonix without a prescription uraaft.org hikers super a just uraaft.org there my more print 100% that only for you online prescriptions my overpowering. I think which http://www.fermag.com/qot/is-generic-viagra-legal that to has www.fermag.com sample work beach.

  podráždi,výsledný efekt je zlepenie žily.

 • rádiofrekvenčná ablácia žily- ambulantný výkon v väčšinou tumescentnej anestéze. Termickým podnetom podobne ako pri endovaskulárnom laseri/iný fyzikálny mechanizmus,podstatne nižšia teplota-šetrnejší výkon/ sa žila podráždi,výsledný efekt je jej zlepenie.
 • sklerotizácia varixov- injekčná- ambulantne, bez potreby anestetík, sa injekčne do žily podá roztok, ktorý následne žilu zlepí a odstráni. Penová-katetrom, ambulantne, v tumescentnej anestéze sa do varixov podá pena /pripravená z roztoku/, ktorá následne žilu zlepí.
 • Kombinácia mechanického podráždenia varixu a zároveň aplikácia peny- výkon v tumescentnej anestéze, ambulatný- u nás nie t.č. rozšírený. Teleangiektázie,metličkovité varixy možno riešiť povrchovým laserom, intenzívnym pulzným svetlom, rádiofrekvenčne,inj sklerotherapia, … .
 • Riešenie perforátorov/spojky medzi povrchovým a hlbokým venóznym systémom/- SEPS technika/endoskopická subfasciálna ligácia/, operačne, alebo pod usg kontrolou podanie peny, … .

Jednotlivé techniky môžu byť i modifikované,často sa i kombinujú. O výbere možnosti riešenia varixov by mal rozhodnúť po dôkladnom ultrasonografickom mapovaní varixov angiolog alebo cievny chirurug.

U nás ponúkame /po predchádzajúcom vyšetrení/ injekčnú sklerotizáciu varixov a injekčnú a penovú sklerotizáciu metličkovitých varixov.

Objednanie na angiologickej ambulancii č. 1